- Kategorie
- Szukaj
-
Młoty wyburzeniowe
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Dostępność | W magazynie |
26338.91 -44% 14760.00
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Dostępność | W magazynie |
28726.44 -44% 15990.00
Młoty wyburzeniowe to narzędzia niezbędne podczas wielu prac remontowych i wyburzeniowych. Niemal zawsze stosowane są podczas rozbiórki większych budynków lub przebudowy chodników i placów miejskich. Odpowiedni młot kujący wpływa więc bezpośrednio na czas pracy, a tym samym balans kosztów i zysków inwestycji.
Młot wyburzeniowy – zastosowanie i sposób działania
Młoty wyburzeniowe to maszyny służące do kucia i wyburzania stałych elementów betonowych. Odpowiednio dobrane pozwalają na usunięcie niemal każdego rodzaju materiału od betonu i gruzu, po cegły, kamień i asfalt. Za ich wydajność bezpośrednio odpowiada energia udaru.
Udar (energia udaru) napędza kluczowy element młota kującego – wiertło (rzadziej dłuto), które ma bezpośredni kontakt z usuwanym materiałem. Wiertło wprawione w szybki, rytmiczny ruch, przebija daną powierzchnię, umożliwiając jej skruszenie.
Młot udarowy, a młot pneumatyczny
Na rynku znajdziemy dwa typy młotów wyburzeniowych: pneumatyczne i udarowe. Które sprawdzą się lepiej?
Siła uderzeniowa młota pneumatycznego często jest większa niż w przypadku modeli udarowych, co wpływa również na większą trwałość konstrukcji, szczególnie w długotrwałym użytkowaniu i przy intensywnych pracach wyburzeniowych.
Ich wadą okazuje się jednakduża waga i rozmiar – młot kujący pneumatyczny będzie cięższy i dużo masywniejszy, niż podobny młot udarowy. Z tego względu młoty pneumatyczne raczej nie nadają się do stosowania na niewielkich przestrzeniach.
Młoty udarowe zwykle okazują bardziej praktyczne do pracy na niewielkich przestrzeniach. Spowodowane jest to przede wszystkim ich mniejszą wagą i kompaktową konstrukcją. Mniejsze rozmiary to również duże ułatwienie dla operatorów, co skutecznie rekompensuje nieco mniejszą siłę uderzenia. W parze z niewielką wagą idzie również większa precyzja, niezbędna podczas bardziej skomplikowanych prac wyburzeniowych. Sprawdzone modele, szczególnie wyposażone w silnik elektryczny (np. młoty wyburzeniowe Wacker Neuson) w praktyce nie odbiegają wydajnością od dobrych młotów pneumatycznych – mogą być za to dużo tańsze.
Młot do kucia – najważniejsze parametry
Odpowiednio dobrany, profesjonalny młot wyburzeniowy, to inwestycja na lata, więc jeśli już zdecydowałeś się na zakup młota kującego, koniecznie poświęć chwilę na wybranie odpowiedniego modelu. Możesz również skorzystać z fachowej rady naszych specjalistów, dzwoniąc pod numer + 48 789 564 803.
Jakość i wydajność młotów wyburzeniowych, bez względu na to, czy chodzi o młoty udarowe, czy młoty pneumatyczne, definiują parametry techniczne. Na które z nich zwrócić szczególną uwagę?
Silnik
Moc i typ silnika to jak w większości maszyn budowlanych kluczowa kwestia, pozwalająca ocenić wydajność narzędzia, bez konieczności zagłębiania się w bardziej skomplikowane parametry. Nie inaczej jest w przypadku młotów wyburzeniowych.
Standardowo – największą moc i wydajność oferują silniki spalinowe, które są jednocześnie bardzo mobilne i nieco droższe w eksploatacji, przede wszystkim przez konieczność uzupełniania paliwa i oleju.
Na rynku dostępne są również elektryczne młoty wyburzeniowe, oferujące niedużą moc, raczej średnią mobilność, ale tańszą eksploatację. Jednocześnie ewentualny koszt naprawy może kilkukrotnie przewyższyć ich stosunkowo niewielką cenę zakupu. Tego typu sprzęt stosowany jest raczej doraźnie w gospodarstwach domowych i nie spotkamy go na większym placu budowy. Młot z silnikiem elektrycznym może okazać się jednak koniecznością podczas prac w niektórych bardzo rygorystycznych strefach zielonych.
Energia udaru
Energia udaru to kluczowy parametr młotów kujących, bezpośrednio decydujący o ich efektywności i możliwościach przebijania twardych powierzchni. Jest to energia kinetyczna podawana w dżulach ( J ), którą młot kujący przekazuje na powierzchnię poprzez uderzenie.
Im większa energia udaru, tym większa siła przenoszona na powierzchnię, a tym samym skuteczniejsze przebijanie twardych materiałów. Energia udaru ma również kluczowy wpływ na częstotliwość skoku, czyli ilość uderzeń, które wykona młot w danej jednostce czasu. Profesjonalny młot udarowy nie będzie charakteryzował się energią udaru od 40 do 70 J.
Waga
Jeżeli nie planujesz podczepiać młota kującego do większej maszyny (np. koparki), waga okazuje się czynnikiem równie istotnym, co energia udaru czy rodzaj silnika. Ciężki młot nie nadrobi swojej nieporęcznej wagi nawet najlepszym poziomem udaru, jego użytkowanie będzie niezwykle trudne i męczące, a efekty pracy osiągniesz dużo wolniej, niż w przypadku słabszego, ale lekkiego narzędzia. Jaka waga będzie więc odpowiednia?
Chociaż wydaje się, że młot udarowy, ze względu na swoje przeznaczenie, będzie ważył dosyć sporo, to nic bardziej mylnego. Młoty Wacker Neuson osiągają zaledwie około 30 kg! Modele takie jak BH 65 czy BH 55 ważą niewiele ponad 20 kg, przy jednoczesnym zachowaniu energii udaru na poziomie powyżej 50 J.
Młoty wyburzeniowe Wacker Neuson
Wacker Neuson to marka dobrze znana w branży budowlanej. Chociaż kojarzy się przede wszystkim z zagęszczarkami, to wśród ich produktów znajdziemy również niejeden młot kujący czy też młot udarowy. Maszyny Wacker Neuson cechuje nie tylko potężna siła i energia udaru, ale także solidna konstrukcja i innowacyjna, lekka konstrukcja, które połączone ze sobą umożliwiają wydajną, precyzyjną i skuteczną pracę przy usuwaniu i rozbiórce konstrukcji.
Najlepsze młoty kujące Wacker Neuson znajdziesz już teraz w sklepie internetowym Fenix Maszyny. Nasza oferta obejmuje również takie maszyny budowlane jak zagęszczarki gruntu, urządzenia pomiarowe, urządzenia do betonu, przecinarki tarczowe, walce drogowe, kafary i palownice, a także elektronarzędzia czy też wiertnice rdzeniowe, idealne do pracy na każdej budowie!