Zakup odpowiedniego agregatu prądotwórczego do domu pozwoli uniezależnić się od sieci energetycznej. Co to oznacza? Przede wszystkim uniknięcie wielu problemów związanych z nagłymi awariami i przerwami w dostawie prądu. Generator, w przeciwieństwie do sieci, zadziała zawsze – również w przypadku klęsk żywiołowych. 

Na co zwrócić uwagę kupując własny agregat prądotwórczy? Jak wybrać generator, który zasili całe gospodarstwo? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Agregat prądotwórczy do domu – najważniejsze parametry

Agregaty prądotwórcze to złożone maszyny, mogące znacznie różnić się od siebie. Jak więc wybrać ten najlepszy model? To, jaki agregat sprawdzi się najlepiej w Twoim gospodarstwie, definiują przede wszystkim jego parametry, a w tym najważniejsze z nich, takie jak moc, napięcie, poziom hałasu czy pojemność zbiornika paliwa. Aby agregat spełnił swoje zadanie, jego parametry muszą odpowiadać wymaganiom energetycznym Twojego domu.

Moc agregatu prądotwórczego 

Dobranie mocy agregatu to konieczność, jeżeli zależy nam na prawidłowym jego funkcjonowaniu. Moc agregatu powinna wynosić od 120 do 150 procent łącznej mocy wszystkich odbiorników. Do domu jednorodzinnego wystarczający będzie więc agregat o mocy około 5000 Watt (5 kW), ale należy pamiętać, że parametr ten dobieramy unikalnie do każdego gospodarstwa i w niektórych przypadkach może on wynieść nawet dwa razy więcej.

Napięcie agregatu prądotwórczego 

Wyróżniamy dwa typy agregatów – agregaty jednofazowe, czyli te o napięciu wyjściowym 230 V, oraz agregaty trójfazowe, o napięciu wyjściowym 400 V. Który wybrać?

Nie zawsze musisz stawiać na ten mocniejszy i droższy. W przypadku domu z ogrzewaniem gazowym lub węglowym model jednofazowy może okazać się wystarczający. Agregat trójfazowy zaleca się zakupić dopiero w przypadku, gdy ogrzewasz dom prądem lub pompą ciepła.

Stabilizacja napięcia prądu (AVR)

Technologia AVR, czyli stabilizator napięcia w sieci, to konieczność, jeżeli planujemy zasilić agregatem delikatne urządzenia elektryczne, takie jak komputery, telewizory czy lodówki. Wybierając agregat do domu jednorodzinnego koniecznie bierz pod uwagę tylko te, które ten system posiadają!

Więcej na temat systemu AVR przeczytasz w naszym wpisie blogowym: Czym jest system AVR i SZR w agregatach?

Rozruch silnika

W agregatach mamy do czynienia z rozruchem ręcznym, elektrycznym oraz mieszanym. Jeżeli nie chcemy w przypadku awarii błądzić w ciemnościach szukając agregatu, automatyczny rozruch to konieczność. Jeśli nie do końca ufasz elektrycznemu rozruchowi możesz wybrać agregat, który odpalisz na oba te sposoby.

Głośność podczas pracy

Agregaty prądotwórcze potrafią być bardzo głośne. Chociaż na krótszą metę głośne działanie silnika powoduje tylko lekki dyskomfort, tak w przypadku dłuższych awarii hałas może być nie tylko bardzo uciążliwy, ale i szkodliwy dla zdrowia. Jeżeli planujesz postawić generator blisko powierzchni użytkowej, koniecznie postaw na modele z wyciszeniem lub postaw na dodatkowe zabezpieczenia pomieszczenia z agregatem, na przykład w postaci osłony akustycznej.

Rodzaj paliwa

W agregatach stosuje się zazwyczaj benzynę lub LPG. Znajdziemy również modele dwupaliwowe, oferujące możliwość zasilenia agregatu jednym i drugim.

Na jaki rodzaj paliwa postawić? Dużo zależy od umiejscowienia urządzenia. Benzyna, której spaliny są bardzo szkodliwe, raczej nie nadaje się do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach. Z drugiej strony gaz jest nieco słabszym paliwem i agregaty zasilane w ten sposób cechuje zazwyczaj mniejsza moc. Jednocześnie są one tańsze w eksploatacji.

TOP 5 agregatów prądotwórczych do domu

Już wiesz, że wybór odpowiedniego agregatu prądotwórczego do domu to kluczowy element w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli dalej nie wiesz, jaki generator wybrać, poniżej przedstawiamy pięć najlepszych modeli, wybieranych najczęściej w roku 2024.

Agregat prądotwórczy Champion Mighty Atom 2200 Watt

Jednofazowy agregat prądotwórczy Mighty Atom 2200 Watt marki Champion charakteryzuje się kompaktową konstrukcją i wysoką wydajnością. Oferuje moc 2200 watów, co czyni go idealnym wyborem do zasilania podstawowych urządzeń domowych. Dzięki technologii Dual Fuel, może pracować zarówno na benzynie, jak i na LPG, co zapewnia elastyczność i oszczędność.

Agregat prądotwórczy Champion 7000 Watt

Agregat prądotwórczy 7000 Watt mocniejsza opcja od Champion, oferująca 7000 watów mocy. Ten jednofazowy agregat jest idealny do zasilania większych urządzeń domowych oraz małych warsztatów. Zapewnia stabilne i niezawodne źródło energii, a jego solidna konstrukcja gwarantuje długą żywotność.

Agregat prądotwórczy Daewoo Power GDA 6500E z rozruchem elektrycznym

Agregat prądotwórczy Daewoo Power GDA 6500E oferujący 6500 watów mocy, wyposażony w funkcję elektrycznego rozruchu, co znacząco ułatwia jego uruchamianie. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy potrzebują niezawodnego źródła energii o dużej mocy. Solidna konstrukcja i wydajny silnik zapewniają długotrwałe i stabilne działanie.

Agregat prądotwórczy Daewoo Power GDA 1400i

Kompaktowy i lekki agregat prądotwórczy GDA 1400i od Daewoo o mocy 1400 watów. Idealny do zasilania mniejszych urządzeń domowych lub do wykorzystania na campingach. Jego niewielkie rozmiary i cicha praca czynią go świetnym wyborem do codziennych zastosowań.

Trójfazowy agregat prądotwórczy Daewoo Power GDA 7500DPE-3 Dual Power

Trójfazowy agregat GDA 7500 DPE-3 oferuje potężną moc 7500 watów, co czyni go idealnym do zasilania większych domów lub warsztatów. Wyposażony w technologię Dual Power, umożliwia pracę na różnych rodzajach paliwa, co zwiększa jego wszechstronność. Solidna konstrukcja i wysoka wydajność to cechy, które wyróżniają ten model.