Prąd to bez wątpienia nieodzowny element naszego codziennego życia. Potrzebny do zasilania urządzeń i maszyn jest również koniecznością w wielu zakładach przemysłowych. Z tego powodu przedsiębiorcy coraz częściej szukają możliwości uniknięcia ewentualnych przerw w jego dostawie.

Tutaj z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze – zapasowe źródła energii elektrycznej, z których korzystają zarówno użytkownicy domowi, jak i profesjonaliści z branży przemysłowej i budowlanej.

Wrażliwe urządzenia, a ich bezpieczeństwo podczas awarii

Przerwa w dostawie prądu jest szczególnie niebezpieczna dla delikatnych urządzeń elektronicznych. Czy agregat jest w stanie zapobiec ich uszkodzeniom? Ochronę delikatnych urządzeń zapewni agregat z regulatorem AVR – specjalnym systemem, stabilizującym napięcie. Ryzyko uszkodzeń minimalizuje również system SZR, który wykrywa przerwy w dostawie prądu i automatycznie przełącza zasilanie na alternatywne źródło energii.

Jak działa system AVR?

System AVR (Automatic Voltage Regulator) dba o utrzymanie stałego poziomu napięcia i zapobiega jego niekontrolowanym skokom.

System Automatycznej Regulacji Napięcia wykorzystywany jest w wybranych modelach agregatów oraz awaryjnych zasilaczach UPS. Podłączanie czułych urządzeń do agregatu bez technologii AVR jest niezalecane, ale gdy już zajdzie taka konieczność, warto rozważyć zakup stabilizatora zewnętrznego.

Agregat prądotwórczy wyposażony w regulator AVR jest więc niezwykle cennym urządzeniem. Wbudowany regulator AVR stale skanuje sieć pod kątem wartości napięcia i w razie konieczności reguluje jego poziom, chroniąc wrażliwe sprzęty AGD, takie jak komputery, telewizory czy lodówki.

Jak działa system SZR (ATS)?

SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy) to system automatycznego przełączania zasilania na alternatywne źródło. Reaguje na przerwy w dostawie prądu, by zapewnić bezpieczną ciągłość zasilania. 

Agregat prądotwórczy, który posiada Samoczynne Załączanie Rezerwy, automatycznie uruchamia się w chwili zaniku napięcia w sieci i kończy pracę, gdy to napięcie powraca. Wszystko to możliwe jest dzięki ciągłej analizie sieci pod kątem częstotliwości, napięcia fazowego oraz napięcia międzyfazowego, wykonywanej przez specjalne mikrokontrolery, który reaguje nawet na najkrótsze przerwy w dostawie prądu.

Gdzie kupić agregat z technologią AVR i SZR?

Bez względu na to, czy szukasz generatora do zastosowania w domu, na budowie czy w hali produkcyjnej – w Fenix Maszyny znajdziesz agregaty jednofazowe i agregaty trójfazowe z wybranym przez Ciebie systemem, dostosowane do wszystkich Twoich potrzeb! W naszej ofercie znajdziesz generatory wyposażone w silnik diesla lub silnik benzynowy sprawdzonych marek, takie jak agregaty Champion oraz agregaty Daewoo Power