Agregaty prądotwórcze spalinowe są jednymi z najczęściej używanych urządzeń do wytwarzania prądu. Dzięki nim można mieć niezależne źródło zasilania, które jest szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych, ale także podczas prac budowlanych, w ogrodzie, na działce lub w kempingu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat agregatów prądotwórczych spalinowych, ich rodzajów oraz zastosowań.

Rodzaje agregatów prądotwórczych spalinowych

Agregaty prądotwórcze spalinowe dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od ich mocy, poziomu hałasu, a także innych parametrów. Oto najczęściej spotykane typy agregatów prądotwórczych spalinowych:

  1. Agregaty przenośne – są to najbardziej popularne i najczęściej używane agregaty prądotwórcze. Charakteryzują się niską wagą i kompaktowym rozmiarem, dzięki czemu można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Moc takiego agregatu zazwyczaj wynosi od 1 do 5 kW.
  2. Agregaty stacjonarne – to urządzenia o większej mocy, przeznaczone do zasilania większych obiektów, takich jak hale magazynowe, sklepy, a także domy jednorodzinne. Zazwyczaj posiadają moc od 5 do 20 kW.
  3. Agregaty na przyczepie – to agregaty o dużej mocy, zainstalowane na przyczepie, dzięki czemu można je łatwo przewozić. Są to urządzenia wykorzystywane najczęściej w branży budowlanej, ale także podczas organizacji imprez plenerowych.
  4. Agregaty przemysłowe – to największe i najmocniejsze agregaty prądotwórcze, o mocy przekraczającej 20 kW. Są to urządzenia wykorzystywane najczęściej w przemyśle, na przykład w zakładach produkcyjnych.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych spalinowych

Agregaty prądotwórcze spalinowe są bardzo uniwersalnymi urządzeniami, które można wykorzystać w wielu różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów zastosowania agregatów prądotwórczych spalinowych:

  1. Awaria zasilania – w przypadku awarii zasilania, agregat prądotwórczy spalinowy pozwoli na nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej. Dzięki temu, możemy kontynuować pracę w biurze, w domu, a nawet na wakacjach w kempingu.
  1. Prace budowlane – agregaty prądotwórcze spalinowe są niezbędne podczas prac budowlanych, szczególnie w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej. Dzięki temu, możemy zasilić wszelkie niezbędne urządzenia, takie jak wiertarki, młoty udarowe czy piły.
  2. Imprezy plenerowe – organizacja imprezy plenerowej wymaga zapewnienia zasilania dla różnych urządzeń, takich jak nagłośnienie, oświetlenie, kuchenki, lodówki czy kawiarki. W takiej sytuacji, agregaty prądotwórcze spalinowe są idealnym rozwiązaniem, które pozwoli na nieprzerwane korzystanie z urządzeń.
  3. Działka lub ogród – jeśli mamy działkę lub ogród, na którym nie ma dostępu do zasilania, agregat prądotwórczy spalinowy pozwoli nam na podłączenie różnych urządzeń, takich jak kosiarki, dmuchawy czy podlewaczki.
  4. Przemysł – agregaty prądotwórcze spalinowe są niezbędne w przemyśle, gdzie wymagana jest niezawodna i ciągła dostawa energii elektrycznej. Są to na przykład zakłady produkcyjne, elektrownie czy kopalnie.

Podsumowanie

Agregaty prądotwórcze spalinowe są niezwykle przydatnymi urządzeniami, które można wykorzystać w wielu różnych sytuacjach, szczególnie w przypadku awarii zasilania, prac budowlanych, organizacji imprez plenerowych, na działce lub w przemyśle. W zależności od potrzeb, można wybierać spośród różnych rodzajów agregatów prądotwórczych spalinowych, takich jak przenośne, stacjonarne, na przyczepie czy przemysłowe. Dzięki nim, można mieć niezależne źródło zasilania, które pozwoli na nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej.