Studnia głębinowa to popularna forma zabezpieczenia gospodarstwa domowego w przypadku awarii wodociągu lub braku możliwości jego podłączenia. Takie źródło wody to również duża oszczędność – wodą ze studni głębinowej bez problemu podlejesz ogród, umyjesz samochód czy kostkę, a nawet napełnisz basen, nie nadwyrężając budżetu domowego.

Sama studnia to jednak nie wszystko! Aby w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z posiadania własnego źródła wody, konieczny jest wybór odpowiedniej pompy do wody. Jaka będzie najlepsza? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Rodzaje pomp do wody

Pompy do studni głębinowej można podzielić na dwie główne kategorie: pompy zatapialne (głębinowe) oraz pompy hydroforowe (tzw. hydrofory). Czym różnią się te dwa typy urządzeń?

Pompa głębinowa (zatapialna)

Pompa głębinowa, jak sama nazwa wskazuje, umieszczana jest pod lustrem wody, dzięki czemu może pobierać wodę z większej głębokości. Sposób działania tego typu pompy jest prosty – rura ssawna, napędzana przez szczelnie obudowany silnik, zasysa wodę, którą następnie przepompowuje do Twojego domu. Pompy głębinowe są znane ze swojej wydajności i niezawodności, co sprawia, że są idealnym wyborem do zaopatrywania domu w wodę.

Do najpopularniejszych producentów pomp głębinowych należą takie marki jak Pedrollo, Tsurumi Pump czy Wacker Neuson.

Pompa hydroforowa

Pompy hydroforowe, czasem określane jako pompy powierzchniowe, nie pracują zanurzone w studni. W przeciwieństwie do modeli głębinowych, hydrofory umieszcza się na powierzchni, dlatego zazwyczaj stosowane są w przypadku studni płytkich, o głębokości mniejszej niż 8 metrów. Jednak wbrew pozorom, mają one swoje zalety, do których należy przede wszystkim nieduży rozmiar oraz łatwa obsługa, a często również niższa cena.

Jaka pompa do studni kręgowej (kopanej)?

Odpowiedni typ pompy to nie wszystko. W wyborze urządzenia koniecznie zwróć uwagę na rodzaj studni, jaką posiadasz, lub planujesz wykopać. W przypadku wyboru pompy do studni kręgowej (tzw. kopanej), naszą uwagę powinniśmy skupić przede wszystkim na trzech, najważniejszych parametrach: wysokości podnoszenia, maksymalnej głębokości zanurzenia oraz długości kabla zasilającego.

Pompa do studni 10 metrów

Chociaż studnia o głębokości 10 metrów wydaje się być prosta do obsłużenia, to także w tym przypadku nie można zaniedbać wyboru pompy. W przypadku niewielkich głębokości maksymalne zanurzenie okazuje się nie być aż tak istotne, jak odpowiedni dobór maksymalnej średnicy zanieczyszczeń. Niskie lustro wody często wiąże się z dużą ilością piasku w wodzie, dlatego warto postawić na takie rozwiązanie jak pompa zatapialna Tsurumi LSC1 4S

Innowacyjna technologia marki Tsurumi Pump sprawia, że model ten cechuje się dużą tolerancją na zanieczyszczenia, dlatego jest idealny do obsługi płytkich zbiorników oraz usuwania resztek wody.

Pompa do studni 15 metrów

Jeśli szukasz pompy głębinowej do studni o głębokości 15 metrów, pompa zatapialna Tsurumi Pump HS2 7.5S będzie idealnym wyborem. Model ten łączy w sobie cechy pomp o różnym przeznaczeniu, dzięki czemu cechuje się zarówno dużą wysokością podnoszenia (aż 18 metrów), jak i tolerancją na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Jak na pompę marki Tsurumi Pump przystało, model ten cechuje się zastosowaniem wielu innowacyjnych technologii, z których na pierwszy plan wysuwa się wirnik semi-vortex z podwójnymi uszczelnieniami mechanicznymi oraz zamkniętymi łożyskami kulkowymi, gwarantującymi niespotykaną dotąd zywotność.

Pompa do studni 30 metrów

Jaka pompa będzie idealna do zastosowania w studni o głębokości aż 30 metrów? Odpowiednia wysokość podnoszenia to nie wszystko! Aby dany produkt był w stanie wypompować wodę na taką wysokość, konieczna jest spora moc silnika, która zapewni wydajność pompowania podczas zanurzenia na dużej głębokości. 

Idealnym wyborem będzie więc pompa zatapialna Wacker Neuson PS2 3703, pozwalająca pompować z wydajnością aż 450l/min na głębokości maksymalnej ponad 36 metrów!

Jaka pompa do studni wierconej?

Studnie wiercone (znane także jako rurowe) znacznie różnią się od zwykłych studni kopanych. Tworzone są one przy pomocy specjalnych wiertnic, a ich konstrukcja opiera się przede wszystkim na rurach osłonowych i filtracyjnych o niewielkiej średnicy. Taka budowa wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednio małych, wąskich pompy, które będą w stanie pompować wodę na dużą wysokość. Warto także skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który pomoże dobrać pompę do wymagań i zapotrzebowania na wodę Twojego domu.

Jak podłączyć pompę do studni?

Jeżeli posiadasz już wybrany model pompy, kolejnym krokiem jest jej instalacja. Odpowiedni montaż ma kluczowy wpływ nie tylko na wydajność i żywotność pompy, ale również bezpieczeństwo studni. Jak upewnić się, że nie dojdzie do niechcianych awarii i kosztownych napraw? 

  • Dopasuj miejsce instalacji pompy do jej najważniejszych parametrów, takich jak głębokości zanurzenia, wydajności pompowania i wysokości podnoszenia. Pamiętaj, że pompy głębinowej nie należy montować na samym dnie studni!
  • Sprawdź wahania poziomu wody oraz jej jakość na danej głębokości (szczególnie zawartość piasku i innych zanieczyszczeń).
  • Przeczytaj zalecenia producenta. W instrukcji obsługi każdej pompy znajdziesz dokładne warunki montażu, takie jak minimalny poziom lustra wody nad układem hydrauliki, minimalna różnica wysokości między silnikiem, a dnem studni, czy też maksymalną głębokość zanurzenia pompy, poniżej poziomu lustra wody.
  • Zabezpiecz przewód zasilający przed zerwaniem. Popularnym sposobem zapobiegającym uszkodzeniom jest przymocowanie kabla do rury tłocznej przy użyciu trytytek. 
  • Zawieś pompę na stalowej lince dobrej jakości, mocując ją do głowicy ochronnej studni. Nigdy nie wieszaj pompy bezpośrednio na rurze tłocznej lub kablu zasilającym! Nie zalecamy także stosowania linek z włókien miękkich, które pod wpływem wody szybko się zużywają.
  • Zamontuj zawór zwrotny nad pompą, aby mieć pewność, że urządzenie nie zostanie uszkodzone przed uderzeniami powracającej wody.

Jaka pompa głębinowa będzie najlepsza? Fachowe doradztwo w Fenix Maszyny

Jeżeli dalej nie wiesz, jaka pompa do studni sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, koniecznie skorzystaj z rady sprawdzonych fachowców. W ofercie naszego sklepu znajdziesz nie tylko najlepsze motopompy i pompy oraz inne urządzenia przemysłowe, ale także profesjonalną pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu!