Planujesz układanie kostki brukowej? Koszt jej ułożenia zależy od wielu czynników i znacznie wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem. Ile kosztuje ułożenie m² kostki brukowej, a ile krawężników drogowych w roku 2023? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Ile za układanie kostki w 2023?

Za ułożenie standardowej kostki brukowej w 2023 zapłacimy od 60 do 100 zł za m². W przypadku skomplikowanych wzorów cena znacznie rośnie i może wynieść nawet 300 zł/m². Większą cenę zapłacimy także za układanie kostki granitowej, bo około 150 zł za m².

Układanie krawężników drogowych – cena w 2023 roku

Ile kosztuje układanie krawężników drogowych? Cena zaczyna się już w granicach 35 zł brutto za m², czyli ok. 30 zł netto. Na koszt robocizny ma wpływ przede wszystkim ich spory rozmiar i waga, uniemożliwiające pracę ręczną – do układania krawężników drogowych niezbędne są narzędzia brukarskie (m.in. wózki brukarskie, chwytaki brukarskie oraz imaki i wyważaki).

Od czego zależy koszt układania kostki brukowej?

Koszt ułożenia m² kostki brukowej zależy od wielu czynników. Ogólny wzrost kosztów życia spowodował podrożenie samej robocizny, ale na ceny znaczny wpływ ma także wiele innych czynników. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

Lokalizacja

Ceny zarówno materiałów, jak i robocizny różnią się nawet o 25% w zależności od województwa. Nie bez znaczenia jest także koszt dojazdu pracowników oraz transport potrzebnego sprzętu – jeśli prace wykonywane są blisko siedziby firmy brukarskiej, niemal zawsze koszt ułożenia kostki będzie niższy. 

Rodzaj terenu

Do wyznaczenia cennika układania kostki brukowej niezbędne jest ocenienie jakości terenu – jego rodzaj ma znaczny wpływ już podczas pierwszych etapów pracy. Zazwyczaj wymagane jest standardowe zagęszczenie gruntu, jednak na terenach gliniastych i podmokłych konieczne może być wykonanie odpowiedniej podbudowy, co znacznie zwiększa stopień skomplikowania prac.

Rodzaj kostki brukowej

W zależności od rodzaju kostki różnią się zarówno ceny zakupu materiału, jak i robocizny. Najtańsza i najprostsza w ułożeniu jest kostka brukowa oraz kostka betonowa, znacznie drożej natomiast wypada kostka granitowa, wymagająca znacznie większego nakładu pracy. 

Skomplikowanie prac

Często okazuje się, że odpowiednie ułożenie kostki jest niemożliwe np. bez wykopania drenażu czy wykonania dodatkowej warstwy podbudowy. Koszt robocizny znacznie zwiększają więc wszelkie dodatkowe roboty ziemne, które mogą okazać się konieczne już po rozpoczęciu pracy. Warto więc przygotować się na to, że finalny koszt ułożenia kostki brukowej może okazać się nawet o 20% większy, niż było to zaplanowane.

Co obejmuje cennik układania kostki brukowej?

Ułożenie kostki i krawężników to tylko mała część zakresu obowiązków profesjonalnych brukarzy. Warto pamiętać, że cena za robociznę najczęściej obejmuje także:

  • pomiar i przygotowanie terenu,
  • wyrównanie i zagęszczenie gruntu,
  • wykonanie spadków,
  • wybranie nadmiaru ziemi (korytowanie),
  • impregnacja kostki brukowej
  • transport materiałów
  • wywóz urobku
  • gwarancja na wykonaną usługę

Często tańsze oferty układania kostki brukowej nie obejmują np. odpowiedniego przygotowania gruntu, dlatego warto upewnić się, jakie usługi dana firma oferuje za określoną stawkę.