Posadzka betonowa to rozwiązanie uniwersalne, idealne zarówno do domu, jak i na halę produkcyjną. Taki typ nawierzchni jest trwały, odporny na ścieranie, nie chłonie wody i nie posiada żadnego rodzaju spoin, a więc jest banalnie prosty w czyszczeniu. Dużą zaletą takich posadzek jest również optyczne zwiększenie przestrzeni.

Jednak aby wylewka betonowa spełniała swoje zadanie, była gładka i równa oraz nie pękała, konieczne jest jej odpowiednie obrobienie. Do zadań niezbędnych należy zacieranie betonu, wykonywane się przy użyciu specjalnych urządzeń – zacieraczek.

Czym jest zacieranie betonu?

Zacieranie betonu to jedna z podstawowych prac budowlanych, która ma na celu zwiększenie trwałości i żywotności posadzki. Podczas zacierania betonu rozdzielają i przemieszają się drobinki cementu i ziarna piasku. Taka rozdrobniona struktura krystaliczna sprawia, że wylewka wyrównuje się na całej swojej powierzchni, a parametry techniczne betonu poprawiają się. Staje się on bardziej wytrzymały, zwiększa się jego odporność na ścieranie oraz gładkość, a jednocześnie zmniejsza się pylenie oraz ryzyko występowania pęknięć. 

Kiedy zacierać beton?

Dopiero, gdy mieszanka zacznie twardnieć. Jak sprawdzić, czy to już? Zazwyczaj wykonuje się tzw. test buta. Jeśli na posadzce da się odcisnąć ślad podeszwy oznacza to, że beton nabrał już odpowiedniej twardości, ale dalej pozostaje plastyczny. To idealny moment, by rozpocząć pracę.

To, jak szybko schnie beton, zależy przede wszystkim od jego grubości oraz warunków atmosferycznych. Duży wpływ ma również rodzaj mieszanki, jaką zastosowaliśmy. Z reguły latem moment ten nadchodzi szybciej niż np. w czasie jesieni, a to wszystko mimo, że w takich warunkach wymagane jest dodatkowe zraszanie posadzki. 

Czym zacierać beton? Metody zacierania posadzki

Zacieranie wylewki betonowej można wykonać różnymi metodami. Do wyboru mamy między innymi zacieraczki do betonu ręczne, zacieraczki samojezdne, standardową pacę oraz mniej znaną metodę DST. To, którą wybierzesz, zależy przede wszystkim od tego, jaki efekt chcesz uzyskać i jak dużą powierzchnię planujesz zatrzeć.

Zacieranie betonu na ostro

Zacieranie na ostro, chociaż może kojarzyć się jako mniej estetyczne, tak naprawdę jest idealnym sposobem zacierania posadzki wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrym efekcie wizualnym. W ten sposób zacieramy więc w domach, mieszkaniach i różnych obiektach publicznych. Metoda ta wymaga zastosowania odpowiedniej zacieraczki do betonu – łopatkowej lub talerzowej. Do wyboru mamy również zacieraczki ręczne oraz zacieraczki do betonu samojezdne – idealne nawet na bardzo duże powierzchnie.

Posadzka zatarta przy użyciu takiego urządzenia jest spójna i wytrzymała, ale pozostaje również nieco szorstka. Sprawia to, że idealnie nadaje się do późniejszych prac wykończeniowych. Dzięki lekko chropowatej strukturze elementy takie jak kafelki, płytki czy panele nie ślizgają się, a ich ułożenie jest banalnie proste.

Zacieranie betonu na gładko (metoda DST)

Metoda DST (dry shake topping), czyli zacieranie na gładko, przeprowadza się przy użyciu specjalnej, suchej posypki, składającej się z kruszyw, dodatków mineralnych i spoiwa. Odpowiednio rozprowadzona i wtarta integruje się z wylewką i tworzy idealnie gładką, odporną na eksploatacje i ścieranie podłogę betonową. To również dzięki tej metodzie możliwe jest nadanie tego typu powierzchni koloru – niekiedy do omówionej posypki dodawane są barwniki, dzięki którym posadzka uzyskuje określony kolor.

Rodzaje zacieraczek do betonu

Zacieraczki powierzchni możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje – ręczne oraz samojezdne. Oprócz tego urządzenia te dzielimy ze względu na rodzaj elementu zacierającego. Jakie są kluczowe różnice?

Zacieraczki ręczne

Zacieraczka ręczna to urządzenie mniejsze, kompaktowe i lekkie. Może zacierać wylewki zarówno przy użyciu kompletu łopatek, jak i za pomocą talerza zacierającego. Średnica pracy takiej zacieraczki zazwyczaj wynosi od 400 do 750 mm, ale możemy spotkać nawet takie o średnicy ponad 1000 mm. Podczas pracy pchana jest przez operatora, a oprócz standardowych modeli z silnikiem spalinowym, na rynku znajdziemy coraz więcej ręcznych zacieraczek elektrycznych. 

Zacieraczki ręczne, ze względu na styl pracy, dedykowane są do pracy raczej na małych i średnich powierzchniach. Modele z silnikiem akumulatorowym z powodzeniem używane są również w zamkniętych pomieszczeniach – brak szkodliwych spalin znacznie ułatwia zacieranie wylewki w takich miejscach.

Zacieraczki samojezdne

Zacieraczka samojezdna to maszyna wyposażona w fotel dla operatora. Oznacza to, że nie trzeba jej pchać – sterowanie odbywa się zazwyczaj przy pomocy joysticków. Z tego też powodu zacieraczki samojezdne są większe i cięższe, a ich średnica zacierania wynosi około 800-1200 mm. Niektóre zacieraczki tego typu posiadają aż dwa zestawy elementów zacierających. Użycie dwóch talerzy lub ośmiu łopatek (a nie jak w zacieraczkach ręcznych – czterech) podnosi wydajność pracy nawet pięciokrotnie.

Niestety raczej ciężko w tym przypadku znaleźć sprzęt z silnikiem elektrycznym. Właśnie dlatego urządzeń tych zazwyczaj używa się na dużych, a przede wszystkim otwartych przestrzeniach.

Zacieraczka łopatkowa czy zacieraczka talerzowa – która lepsza?

Podział na zacieraczki do betonu ręczne i samojezdne to tylko jeden sposób na rozróżnienie sprzętu tego typu. Oprócz tego, zacieraczki powierzchni dzielimy ze względu na element zacierający – na zacieraczki łopatkowe oraz zacieraczki talerzowe. Każdy taki element posiada inne zastosowanie: 

  • dysk oraz łopatki pływające – stosowane, gdy beton nie jest do końca zastygnięty,
  • łopatki stalowe lub z tworzywa sztucznego – stosowane w kolejnym etapie zacierania, po usunięciu pyłu i uszczelnieniu wylewki. Stalowe idealnie zacierają pod dalsze prace, np. układanie paneli, a te z tworzywa sztucznego dobrze radzą sobie  żywicą i impregnatem.

Czy oznacza to, że do odpowiedniego zatarcia betonu potrzebujesz dwóch różnych zacieraczek? Nic bardziej mylnego! W nowoczesnych zacieraczkach powierzchni, np. tych marki Kreber, możliwe jest proste przepięcie elementu zacierającego w zależności od potrzeb.

Średnica zacierania – rozmiary zacieraczek

Istotnym parametrem zacieraczek do betonu jest także średnica zacierania. Im większa, tym większa ilość posadzki jest obrabiana. Mniejsze idealnie zatrą przy krawędziach. 

  • 400 mm – średnica zacierania najmniejszych zacieraczek, tak zwanych krawędziarek, które idealnie zatrą beton przy ścianach i kątach.
  • 600 mm – taka średnica zacierania posadzki idealnie sprawdza się do małych pomieszczeń oraz budynków o nietypowych kształtach ścian. Zacieraczka 600 mm bez problemu dotrze do wszystkich zakamarków.
  • 750 mm – optymalna średnica, łącząca w sobie dokładność z wydajnością. Sprawdzi się na małych i średnich powierzchniach. Bez problemu może być wykorzystana do zacierania np. wokół słupów.
  • 900 mm – średniej wielkości zacieraczka, idealna do zacierania posadzki na średnich powierzchniach, w budynkach z dużą ilością pomieszczeń, niedużych budynkach przemysłowych oraz domach jednorodzinnych. 
  • 1145 mm – to największa dostępna na rynku średnica, dedykowana do pracy w dużych budynkach i halach przemysłowych. Często stosowana w zacieraczkach samojezdnych.
  • Zacieraczki dwutalerzowe – dla szukających jeszcze większej wydajności, idealną propozycją są zacieraczki dwutalerzowe, wyposażone w dwa talerze lub dwa komplety łopatek. Gwarantują łączną średnicę zacierania nawet ponad 1800 mm. 

TOP 5 zacieraczek do betonu

1. Ręczna zacieraczka elektryczna Kreber K-600 E do betonu – silnik elektryczny, średnica zacierania 600 mm.

2. Ręczna zacieraczka elektryczna Kreber K-400 ET  – silnik elektryczny, średnica zacierania 400 mm.

3. Zacieraczka samojezdna Kreber KRATOS K-446-2-TMM – silnik spalinowy (benzynowy), średnica zacierania 2 x 1145 mm (2 x Ø 1170 mm z talerzami).

4. Zacieraczka samojezdna Kreber KRATOS K-446-2-THH KRATOS – silnik benzynowy, średnica zacierania 2x 1145 mm (dwutalerzowa).

5. Zacieraczka samojezdna Kreber K-436-2-THM KRONOS – silnik spalinowy (benzyna), średnica pracy 2x 900 mm.

Szukasz więcej zacieraczek do betonu? Te i inne urządzenia do betonu, takie jak betoniarki budowlane i mieszarki, ręczne listwy do betonu, listwy wibracyjne, przetwornice częstotliwości czy wibratory do betonu znajdziesz już teraz w sklepie internetowym Fenix Maszyny!


Planujesz prace z betonem? Koniecznie sprawdź także: