Beton to dobrze wszystkim znany materiał, niezbędny na każdej budowie – sprawdzi się do budowy domu, bloków, podjazdów, a nawet posadzki. Suchy beton do niczego się jednak nie nadaje. Konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie i dokładne wymieszanie z wodą. 

Aby w pełni wykorzystać szerokie możliwości tego materiału, konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników i dokładne, ciągłe mieszanie. W przeciwnym wypadku narażamy się na pękanie kruszywa, jego pylenie i szybsze ścieranie. Więc jak zrobić beton? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak zrobić beton? Podstawowe składniki mieszanki betonowej

Proporcje składników betonu są ściśle określone, a ich zaburzenie może prowadzić do licznych wad materiału, jego szybszego ścierania, pylenia oraz pękania. Samodzielne przygotowanie betonu jest jednak jak najbardziej możliwe! Wbrew pozorom jest to prostsze, niż myślisz. Oczywiście w przypadku większej ilości możesz wybrać beton z gruszki, ale jeśli potrzebujesz małej ilości jest to całkowicie nieopłacalne.

W domowych warunkach polecamy postawić na beton C 16/20, który samodzielnie wymieszasz np. przy użyciu małej betoniarki. Taki beton przygotujesz zaledwie z trzech składników: cementu, kruszywa i wody.

Cement

Do przygotowania betonu zazwyczaj stosuje się uniwersalny cement CEM I 32,5 R. Rzadziej CEM II/A-V i CEM II/B-V z dodatkiem popiołu lotnego – ten konkretny materiał wiąże cząsteczki betonu na dłużej, ale niestety niedopalony węgiel często powoduje ciemne przebarwienia. Można również postawić na cement CEM II/A-s lub CEM II/B-S, zawierające żużel hutniczy, które również cechują się bardzo dobrym i długim wiązaniem.

Kruszywo

Kruszywo to mieszanka piasku rzecznego o zróżnicowanej wielkości ziaren i żwiru o grubszej średnicy. Można również wybrać piasek kopalniany, ale w domowych warunkach zdecydowanie nie zalecamy. Żwir kopalniany może zawierać glinę, która zaburzy wiązanie i źle wpłynie na parametry stworzonego z niej betonu.

Wadą tego typu kruszywa jest również niskie zróżnicowanie ziaren. Aby zrobić dobry beton samemu, potrzebujesz kruszywa, które zawiera co najmniej 15% drobnego żwiru (od 2 do 4 mm), a niestety – żwir kopalniany jest często przesiewany. Zdecydowanie bardziej polecamy go do stworzenia tzw. piaskobetonu – bardziej porowatego odpowiednika tradycyjnego betonu, charakteryzującego się większą nasiąkliwością, mniejszą odpornością na mróz, rozciąganie i powstawanie rys.

Woda

Niezbędnym składnikiem każdego betonu jest woda. Koniecznie czysta, zbliżona składem do wody pitnej. Polecamy stosować zimną wodę z wodociągu. 

Czy do mieszanki można wykorzystać wodę ze studni? Raczej nie jest to zalecane, ponieważ skład cieczy z takiego źródła może być bardzo zróżnicowany, zawierać dużą ilość wapnia i innych minerałów. Taka twarda woda często jest przyczyną, dlaczego beton nie wychodzi.

Domieszki

Woda, cement, piasek i żwir to podstawowe materiały, które wystarczą, aby zrobić samemu beton w domu. Niektórzy decydują się jednak na dodanie profesjonalnych domieszek.

Najbardziej popularne są domieszki redukujące ilość potrzebnej wody oraz napowietrzające mieszankę, który wpływają na konsystencję i wytrzymałość betonu. Niektórzy stosują również domieszki przeciwmrozowe, dzięki którym masa wysycha bez problemu również w niskich temperaturach.

Przygotowanie betonu. Proporcje cementu, żwiru, piasku i wody.

Jak uzyskać mocny beton konstrukcyjny? Jeśli masz już niezbędne składniki, ważną są propocje betonu! Jeśli użyjesz betoniarki i dodasz odpowiednią ilość cementu, piasku i żwiru oraz wody, uzyskasz mocny beton, idealny do każdych prac budowlanych! Jak wykonać dokładne odmierzanie? Ilości konkretnych składników najlepiej określić przeliczając je proporcjonalnie do 25-kilogramowego worka cementu, który w swoim asortymencie posiada każda hurtowania budowlana.

Pamiętaj, że w zależności od przeznaczenia betonu, proporcje jego składników będą się zmieniać, dlatego dziś przedstawimy dwa, najpopularniejsze przepisy – na wspomniany wcześniej beton C 16/20 oraz tak zwanego "chudziaka".

Jak zrobić samemu beton C 16/20? Proporcje, zastosowanie

 Proporcje na 120 litrów mieszanki betonowej C16/20:

  • 25 kg cementu (1 worek),
  • 4 wiadra 10-litrowe na worek cementu (lub 6 łopat) piasku,
  • 8 wiader 10-litrowych na worek cementu (lub 10 łopat) żwiru 2/16,
  • 10-12 l wody na worek cementu (w zależności od wilgotności piasku),
  • Domieszka uplastyczniająca (według wytycznych producenta podanych na opakowaniu).

Tak przygotowana mieszanka po 28 dniach osiągnie idealne właściwości, a w tym wytrzymałość minimalną na poziomie 20 MPa, dzięki której idealnie sprawdzi się na każdym etapie budowania domu – od wylewania fundamentów, poprzez podbudowy, ściany, słupy oraz nadproża, aż po schody i strop.

Jak zrobić samemu chudy beton? Zastosowanie i proporcje chudziaka

Proporcje na 1 cm³ chudego betonu:

  • 150 kg cementu,
  • 650 kg piasku,
  • 1400 kg żwiru,
  • około 190 litrów wody.

Zastosowanie chudziaka jest dosyć szerokie – odpowiednio przygotowany (o konsystencji mokrej ziemi) idealnie nada się do osadzenia elementów chodnika, wyrównania i stabilizacji podłoża pod ławę lub posadzkę, lub jako baza pod beton konstrukcyjny, a także płytę fundamentową.

Sposoby na zrobienie betonu

Wykonanie mieszanki betonowej wymaga zastosowania odpowiedniego urządzenia do betonu. W domowych warunkach można korzystać np. z betoniarki 230V, ale na większą skalę można zdecydować się na wysokiej jakości beton z gruszki.

Beton z betoniarki

Aby zrobić beton w betoniarce, najpierw przygotuj wszystkie składniki. Wlej trochę wody do betoniarki i dodaj cement. Mieszaj przez chwilę, aż powstanie jednolita masa. Następnie stopniowo wsypuj piasek oraz żwir na przemian z wodą. Kontynuuj mieszanie do uzyskania gładkiej konsystencji betonu bez grudek (od 2 do 5 minut). Tak przygotowany beton jest gotowy do użycia!

Nie zapominaj, że oczekiwane właściwości, wytrzymałość i konsystencję betonu osiągniesz tylko poprzez zachowanie odpowiednich propozycji cementu, wody i kruszywa.

Beton z gruszki

Beton z gruszki to popularne rozwiązanie na placach budowy. Gruszka, czyli pojazd do transportu betonu, pozwala dostarczyć świeży beton bezpośrednio na miejsce pracy. Dzięki temu nie musimy samodzielnie mieszać składników na miejscu. Beton w gruszce jest przygotowany zgodnie z określonymi proporcjami i recepturą. To gwarantuje jego wysoką jakość i wytrzymałość. Wystarczy zamówić odpowiednią ilość betonu i czekać na dostawę. Operatorzy takich pojazdów potrafią precyzyjnie rozładować mieszankę tam, gdzie jest potrzebna, co przyspiesza prace budowlane.

Jakie są koszty? Cena gruchy dobrej jakości betonu to koszt około 400 zł za kubik.


Szykujesz się do pracy z betonem? Koniecznie sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć!