Posadzka betonowa to składająca się z kilku składników masa, która po zaschnięciu tworzy twardą, jednolitą powierzchnię. Taka betonowa podłoga jest dobrą bazą do dalszych prac glazurniczych i stolarskich oraz układania posadzki (również żywicznej).

Ile kosztuje wylewka betonowa w 2023, jak długo schnie taka posadzka przemysłowa i jakie urządzenia do betonu oraz materiał są niezbędne do wykonania tego typu nawierzchni? Tego wszystkiego dowiesz się już teraz z naszego artykułu!

Wylewka betonowa, cementowa, czy jastrychowa? 

Wybierając posadzkę możemy spotkać się z trzema rodzajami wylewek – betonową, cementową oraz jastrychową. Czym różnią się te trzy powierzchnie?

Zarówno wylewka betonowa, jak i cementowa, jastrychowa oraz tzw. szlichta, to terminy używane zamiennie, określające zaprawę cementową stosowaną w budownictwie. Pomiędzy sobą różnią się one przede wszystkim frakcją ziaren wypełniacza.

Przy wylewce cementowej średnica ziaren kruszywa jest mniejsza i wynosi ok. 1 mm (piasek), a w przypadku wylewki betonowej i jastrychowej średnica kruszywa sięga nawet 4 mm (żwir, grys, grubszy piasek).

Z czego wykonana jest posadzka betonowa?

Wylewka betonowa otrzymywana jest z mieszanki cementu, wody oraz piasku, grysu lub żwiru. Taką mieszankę można zrobić samemu w betoniarce lub zakupić w sklepie budowlanym. W obu tych przypadkach należy pamiętać, że podłogę betonową należy wykonywać z wilgotnego betonu o półsypkiej konsystencji.

Ile kosztuje m² posadzki betonowej?

W roku 2023 za wykonanie wylewki betonowej, zapłacimy od 55 do nawet 145 zł za metr kwadratowy. Posadzka jastrychowa lub cementowa to koszt ok. 60-70zł/m². Cena w dużej mierze zależy przede wszystkim od kosztów robocizny. Same materiały to koszt od 14 do 25 zł za worek 25 kg.

Ile wylewki betonowej na m²?

Standardowa betonowa podłoga wymaga użycia ok. 1,9 kg materiału na metr kwadratowy. Dużo zależy od wydajności zakupionej mieszanki. Kluczowe mogą być również takie parametry jak odporność na ściskanie oraz zginanie, dlatego przed zakupem materiału warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

Grubość posadzki betonowej

Standardowa posadzka betonowa ma grubość 4 cm. W niektórych przypadkach wskazane jest jednak wykonanie podłogi o większej grubości – np. pod ogrzewanie podłogowe wylewka powinna mieć co najmniej 6 cm.

Ile schnie posadzka betonowa?

Posadzka betonowa o grubości 4 cm powinna schnąć co najmniej 4 tygodnie (tydzień/centymetr), dodatkowe dwa tygodnie na każdy kolejny cm przy posadzce nieprzekraczającej 6 cm grubości i dodatkowy miesiąc na każdy centymetr przy podłodze o grubości powyżej 6 cm. 

Wykonanie posadzki betonowej krok po kroku

Wykonanie wylewki betonowej to skomplikowane, wymagające czasu, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu zadanie, które najlepiej powierzyć specjalistom. Warto jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie teoretyczne i dowiedzieć się, jak wygląda proces tworzenia posadzki przemysłowej.

Krok 1 – izolacja podłoża

Jeszcze zanim zdecydujesz się na wylanie betonowej posadzki, koniecznie zadbaj o izolację podłoża. W tym celu warto wykorzystać czarną folię, która chroni przed wilgocią i utratą ciepła. W przypadku, gdy grubość wylewki przekracza 3,5 cm warto postawić na dobre uzbrojenie i wykorzystać specjalną siatkę zbrojeniową, która dodatkowo wzmocni strukturę posadzki.

Krok 2 – przygotowanie mieszanki

Wybierz mieszankę do wylewki betonowej dostępną w marketach budowlanych i wymieszaj ją z podanymi proporcjami wody. Możesz wykorzystać do tego własną betoniarkę lub skorzystać z gotowego betonu z betoniarni. Wbrew pozorom krok ten wymaga doświadczenia, dokładności, a przede wszystkim – czasu. Mieszanie betonu zajmuje od kilku, do nawet kilkunastu godzin.

Krok 3 – wykładanie wylewki

Jeżeli mieszanina jest gotowa, należą ją równomiernie rozłożyć na wybranej powierzchni. Wylewkę należy również wyrównać i usunąć nadmiar zaprawy. W tym celu zazwyczaj wykorzystuje się specjalne listwy wibracyjne.

Krok 4 – zacieranie betonu

Elementy betonowe poddawane są dużym obciążeniom, co w połączeniu z ich parametrami technicznymi, prowadzi do powstawania pęknięć i kruszenia się materiału. Aby uniknąć tego typu uszkodzeń konieczne jest zacieranie betonu, dlatego wykonujemy je zawsze, bez względu na grubość posadzki. Ten krok wymaga zastosowania zacieraczki do betonu.

Krok 5 – schnięcie

Po zrobieniu wylewki betonowej konieczne jest zadbanie o jej odpowiednie nawilżenie. Zbyt suchy beton podczas wysychania będzie pękał i kruszył się.

Wylewka betonowa – niezbędne narzędzia

Jakie narzędzia są kluczowe podczas tworzenia solidnej i estetycznej posadzki betonowej? Profesjonaliści korzystają przede wszystkim z czterech najważniejszych urządzeń do betonu:

  • Zacieraczki do betonu – narzędzie niezbędne do wygładzania powierzchni wylewki betonowej. Dzięki swojej płaskiej, metalowej powierzchni pozwala równomiernie rozprowadzić beton, usuwając nierówności i nadając posadzce pożądaną gładkość.

  • Wibratory do betonu – niezbędne do usuwania pęcherzyków powietrza z mieszanki betonowej podczas wylewania. Ich wibracje pomagają w równomiernym rozprowadzeniu betonu oraz eliminując luzy, co zwiększa wytrzymałość posadzki.

  • Listwy wibracyjne – używane do wygładzania i równomiernego rozprowadzania mieszanki betonowej na większych powierzchniach. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi wibracyjnemu umożliwiają szybkie i efektywne wygładzanie betonu.

  • Przetwornice częstotliwości – pozwalają regulować prędkość wibracji powyższych urządzeń, znacznie zwiększając ich precyzję i zapewniając optymalne warunki dla wybranej mieszanki betonowej.