Każda konstrukcja budowlana, bez względu na jej rozmiary, wymaga odpowiednio przygotowanego gruntu. Zwarta, pozbawiona wody i powietrza powierzchnia, to gwarancja stabilności, bezpieczeństwa i trwałości danego obiektu. Aby osiągnąć odpowiedni poziom zagęszczenia gruntu, konieczne jest zastosowanie zagęszczarki gruntu. W przypadku małych przestrzeni fachowcy stosują konkretny rodzaj maszyn, czyli zagęszczarki stopowe, znane również jako skoczki lub ubijaki.

Czym jest i jak działa zagęszczarka stopowa?

Zagęszczarka stopowa to maszyna budowlana wytwarzająca wibracje, dzięki którym możliwe jest mechaniczne zagęszczanie gruntu, czyli usunięcie z niego wody i powietrza. Urządzenie posiada niedużą płytę wibracyjną (stopę), której pionowy ruch o częstotliwości ok. 600 uderzeń na minutę umożliwia dokładne ubicie gruntu.

Zasada działania zagęszczarek stopowych jest podobna do sposobu działania innych zagęszczarek gruntu, takich jak zagęszczarki jednokierunkowe i zagęszczarki rewersyjne – silnik ubijaka przenosi moc poprzez układ uderzeniowy i stopę wibracyjną, generując siłę odśrodkową, inaczej nazywaną siłą uderzeniową. Dzięki temu następuje mechaniczne wygładzenie i zagęszczenie podłoża.

Chociaż mechanizm działania zagęszczarek skoczków wydaje się być prosty, to nowoczesne maszyny tego typu coraz częściej wyposażone są w innowacyjne systemy i funkcje, takie jak np. kontrola poziomu zagęszczenia, licznik motogodzin czy automatyczne czyszczenie stopy wibracyjnej.

Zastosowanie zagęszczarek stopowych

Ubijaki są najczęściej stosowane w pracach brukarskich, budownictwie i pracach drogowych oraz wszędzie tam, gdzie nie można obejść się bez silnego zagęszczenia gruntu (np. układanie kostki brukowej, chodników, ścieżek ogrodowych). Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i niską wagę, zagęszczarki stopowe sprawdzają się przede wszystkim na ograniczonej przestrzeni i w trudno dostępnych miejscach, takich jak wykopy czy nieduże rowy. 

Jednokierunkowa zagęszczarka czy skoczek – co wybrać?

Skoczki często posiadają parametry podobne do tych, którymi cechują się mniejsze modele zagęszczarek jednokierunkowych. W takim przypadku niejednokrotnie pojawia się dylemat – jaką zagęszczarkę wybrać? Zakup zagęszczarki to spora inwestycja, którą warto przemyśleć, dlatego koniecznie przeanalizuj najważniejsze różnice tego typu maszyn:

  • Zagęszczarka jednokierunkowa – najbardziej powszechnie stosowany rodzaj zagęszczarki. Jest bardziej wszechstronna niż zagęszczarka stopowa i może być stosowana na różnych gruntach. Ze względu na nieco większe rozmiary raczej sprawdza się na większych obszarach, oddalonych od fundamentów, rur i krawężników, ale dalej zachowuje dosyć dużą łatwość manewrowania. Sposób prowadzenia zagęszczarki jednokierunkowej jest prostszy, niż w przypadku skoczków, ale ze względu na konieczność rozłożenia siły odśrodkowej na większą powierzchnię, poziom zagęszczania, osiągany przy użyciu tego typu sprzętu, jest nieco mniejszy.
  • Zagęszczarka stopowa – skoczek jest bardziej odpowiedni do prac na mocno ograniczonej przestrzeni, szczególnie w wąskich wykopach, rowach i innych, trudno dostępnych obszarach. Idealnie nadaje się do wykończenia całego procesu, czyli np. ubicia gruntu wokół rur i fundamentów, ale nie nadaje się do pracy na dużej przestrzeni. Działa poprzez "skakanie" na powierzchni, więc sposób jego prowadzenia jest dużo trudniejszy, niż w przypadku zagęszczarki jednokierunkowej, ale skupienie siły odśrodkowej na niewielkiej powierzchni pozwala osiągnąć maksymalny możliwy poziom zagęszczenia.

Ostateczny wybór między zwykłą zagęszczarką, a skoczkiem, zależy od specyficznych wymagań projektu, dostępności przestrzeni roboczej i rodzaju podłoża. Warto skonsultować się z ekspertem lub specjalistą budowlanym, aby dokonać odpowiedniego wyboru w zależności od konkretnych warunków i potrzeb. Po poradę fachowców możesz sięgnąć w sklepie budowlanym fenixmaszyny.pl, dzwoniąc pod numer 789 564 830.

Zagęszczarki stopowe – najczęściej zadawane pytania.

Ile waży zagęszczarka stopowa?

Waga zagęszczarek stopowych zazwyczaj nie przekracza 100kg. Najlżejsze modele mogą ważyć nawet nieco ponad 30 kg.

Jak głęboko zagęszcza skoczek?

Dzięki skupieniu dużej siły odśrodkowej na niewielkiej powierzchni stopy wibracyjnej, skoczek jest w stanie zagęścić grunt aż do 50cm głębokości.

Ile kosztuje zagęszczarka stopowa?

Koszt zakupu zagęszczarki stopowej wynosi od 9 000 do nawet 25 000 złotych netto. Cena skoczka zależy przede wszystkim od zastosowanych technologi, wydajności silnika oraz poziomu spalania.

Ile pali zagęszczarka stopowa?

Niewielkie rozmiary sprawiają, że skoczki palą znacznie mniej niż inne zagęszczarki, bo zaledwie 0,7-1,3 litra na godzinę.

Co jest lepsze – zageszczarka czy skoczek?

Skoczki lepiej sprawdzą się na ograniczonej przestrzeni, w wąskich wykopach, rowach, wokół rur i fundamentów. Do otwartej przestrzeni zaleca się stosowanie zagęszczarek rewersyjnych lub jednokierunkowych.

Co ile zagęszczać skoczkiem?

W zależności od wielkości stopy – co około 30 cm. Po skoczku często konieczne jest wyrównanie powierzchni większą zagęszczarką, więc jeśli nie mamy takiej możliwości, należy zagęszczać nawet co 20 cm.

Jaką zagęszczarkę wybrać? Najlepsze skoczki z różnych półek cenowych

Zagęszczarka stopowa (skoczek/ubijak) Bomag BVT 65

Ubijak BVT 65 marki Bomag, to jeden z najtańszych, a jednocześnie najlepszych w swoim przedziale cenowym skoczków, dostępny już za około 11 000 zł netto. Zastosowanie wydajnego, czterosuwowego silnika pozwala osiągać optymalne efekty zagęszczania przy niewielkim spalaniu zaledwie 0,9 litra na godzinę. Zagęszczarka stopowa Bomag BVT 65 zapewnia duzy komfort i bezpieczeństwo pracy, gwarantowane przez regulowany, antywibracyjny uchwyt, osłonę silnika i przełącznik bezpieczeństwa.

Zagęszczarka stopowa (skoczek/ubijak) Ammann ACR 70 D

Do długich interwałów świetnie sprawdzi się skoczek ACR 70 D marki Ammann, za którego zapłacimy już około 15 000 zł netto. Zagęszczarka stopowa (skoczek/ubijak) Ammann ACR 70 D to najlepszy, dostępny w tej cenie sprzęt, cechujący się optymalną wydajnością. Połączenie wysokiej jakości elementów konstrukcyjnych z trwałym silnikiem diesla Yanmar L48AE i powiększonym zbiornikiem paliwa, umożliwia nieprzerwaną prace przez wiele godzin, bez ryzyka zatarcia.

Zagęszczarka stopowa Wacker Neuson BS 70-2 z licznikiem godzin

Model BS 70-2 marki Wacker Neuson to jeden z najlepszych skoczków z wyższej półki cenowej, którego kupimy najmniej za około 21 000 zł netto. Skoczek ten charakteryzuje się siłą odśrodkową aż 20 kN, która skupiona na niedużej stopie 280 mm, gwarantuje świetne efekty zagęszczania. Zagęszczarka stopowa Wacker Neuson BS 70-2 posiada licznik motogodzin, dosyć duży posuw stopy, silny napęd i nisko umiejscowiony punkt ciężkości, który sprawia, że skoczek jest dużo prostszy w prowadzeniu, niż inne modele.