Planujesz zakup zagęszczarki gruntu, szukasz informacji na temat jej konserwacji lub użytkowania? Koniecznie sprawdź poniższe FAQ – najczęstsze pytania dotyczące zagęszczarek!

Do czego służy zagęszczarka gruntu?

Zagęszczarka to maszyna budowlana przeznaczona do zagęszczania gruntu, kostki brukowej, kruszywa, piasku, asfaltu i innych powierzchni. Dzięki wibracjom usuwa bąbelki powietrza z gruntu, dzięki czemu zwiększa gęstość oraz stabilność nawierzchni.

Jak głęboko zagęszcza zagęszczarka?

Najgłębiej zagęszczają zagęszczarki dwukierunkowe 500-900 kg – około 90 cm. Mniejsze zagęszczarki jednokierunkowe 100-300 kg oraz skoczki 90-100 kg to głębokość zagęszczania około 30-50 cm.

Jaka zagęszczarka do kostki 8 cm?

Do zagęszczania kostki brukowej o grubości 8 cm zaleca się używanie zagęszczarki jednokierunkowej o wadze od 100 do 300 kg.

Ile kosztuje zagęszczarka gruntu?

Cena zagęszczarki gruntu waha się od 6 000 zł do nawet 120 000 zł. Najtańsze są zagęszczarki jednokierunkowe i zagęszczarki stopowe (skoczki), a najdroższe – zagęszczarki rewersyjne.

Jaka zagęszczarka do kostki brukowej?

Do zagęszczania kostki brukowej najlepiej wybrać zagęszczarki o wadze od 100 do 300 kg. Warto dodatkowo kupić elastomer, chroniący bruk przed pęknięciami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Jaka zagęszczarka do kruszywa, piasku, żwiru?

Do zagęszczenia kruszywa, gruntu o dużej zawartości gliny, piasku oraz żwiru najlepiej sprawdzi się jednokierunkowa zagęszczarka 100 kg, a w przypadku dużych powierzchni – zagęszczarka rewersyjna.

Ile pali zagęszczarka?

Najwięcej paliwa zużywają zagęszczarki rewersyjne dwukierunkowe – nawet ponad 3 litry na godzinę pracy. Zagęszczarki jednokierunkowe i zagęszczarki stopowe (skoczki) palą mniej – ok. 1 litr paliwa na godzinę

Ile waży zagęszczarka?

Waga zagęszczarki zależy od rodzaju maszyny. Zagęszczarki stopowe ważą ok. 20-100 kg, zagęszczarki jednokierunkowe do 400 kg, a najcięższe zagęszczarki rewersyjne nawet ponad 900 kg.

Jaki olej do zagęszczarki?

W zagęszczarkach zazwyczaj stosuje się olej 15W40 lub olej 10W30. Zagęszczarki z silnikiem Honda wykorzystują zazwyczaj olej 10W30 lub jego zamiennik olej 5W30.

Co ile wymieniać olej w zagęszczarce?

Olej silnikowy w zagęszczarce należy wymieniać co najmniej raz na rok, maksymalnie co 100 godzin pracy, a olej w wibratorze co 200-300 godzin.

Jak wlać olej do zagęszczarki?

Odkręć korek wlewu i dolej olej silnikowy małymi porcjami. Pamiętaj, aby wymianę wykonać na ciepłym silniku, ale nigdy podczas użytkowania zagęszczarki.

Jakie paliwo do zagęszczarki?

Do zagęszczarki z silnikiem diesla wykorzystuje się olej napędowy, a w przypadku zagęszczarek benzynowych stosowana jest najczęściej benzyna bezołowiowa 95. Pamiętaj, że rodzaj paliwa zależy od rodzaju silnika i zawsze należy stosować tylko to, które zalecił producent.

Jak sprawdzić, czy grunt jest dobrze zagęszczony?

Jedną z metod badania zagęszczenia gruntu jest sondowanie – pomiar oporu przeprowadzany przy użyciu sondy wkręcanej w grunt. Aktualnie metoda ta wypierana jest przez najnowsze zagęszczarki, wyposażone w automatyczny system kontroli zagęszczania.

Dlaczego silnik do zagęszczarki dymi?

Jeśli zagęszczarka kopci na czarno, przyczyną może być zanieczyszczony filtr powietrza. W takim wypadku wystarczy jego wymiana lub wyczyszczenie. Jasny lub niebieski dym może sygnalizować problemy z silnikiem: przetarte pierścienie lub inne uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego rewers nie działa w zagęszczarce?

Jednymi z najpopularniejszych przyczyn zawieszenia rewersu w zagęszczarce są: nieprawidłowa praca dźwigni rewersu, zły montaż elementów (np. poluzowanie wsuwek na jednej z cewek znajdujących się pod skrzynią) oraz uszkodzenie czujnika uciągu (sygnalizowane migającym "N" na rewersie).