Zima to wyjątkowy okres, który wiąże się z wyzwaniami w codziennej pracy na budowie. Niskie temperatury, opady śniegu, mróz – to wszystko ma wpływ na wydajność i bezpieczeństwo naszego sprzętu. Odpowiednia eksploatacja i konserwacja maszyn budowlanych w zimie jest więc koniecznością!

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak dbać o urządzenia i maszyny budowlane w zimie, by utrzymać je w doskonałej kondycji oraz zapewnić efektywność prac na placu budowy.

Konserwacja maszyn budowlanych przed zimą 

Jeszcze przed nadejściem zimy warto przystąpić do konserwacji maszyn budowlanych. To kluczowy krok w zapewnieniu maszynom odpowiedniej odporności na surowe warunki atmosferyczne. Oto kilka ważnych kroków, które warto podjąć:

  • Ocena stanu technicznego – przed rozpoczęciem sezonu zimowego, dokładnie oceń stan techniczny każdej maszyny. Upewnij się, że wszystkie układy działają poprawnie i nie ma żadnych usterek, a w razie konieczności wykonaj niezbędny serwis.
  • Czyszczenie i ochrona – zimą maszyny często wystawione są na działanie soli drogowej i wilgoci. Dlatego ważne jest, aby dokładnie oczyścić je z zabrudzeń po każdym dniu pracy i zabezpieczyć metalowe elementy przed korozją.
  • Przechowywanie w odpowiednich warunkach – jeśli to możliwe, przechowuj maszyny w ciepłych, suchych halach lub garażach. W ten sposób unikniesz zamarzania płynów eksploatacyjnych i innych problemów wynikających z niskich temperatur.

Jak dbać o maszyny budowlane w zimie? 

Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o kondycję maszyn budowlanych w zimie, koniecznie zwróć uwagę na stan silnika i układu paliwowego lub akumulatora oraz układu chłodzenia i smarowania. Zimowa eksploatacja maszyn może być trudna ze względu na niskie temperatury, opady śniegu i inne niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego należy podejść do tego zadania odpowiednio, skupiając się na kilku najważniejszych elementach budowy danego narzędzia. 

Silnik i układ paliwowy w zimie

Dbanie o silnik i układ paliwowy w okresie zimowym powala zapewnić prawidłową pracę urządzenia i uniknąć problemów związanych z niską temperaturą. Oto kilka porad, jak dbać o silnik i układ paliwowy w zimie w maszynach takich jak walce drogowe, zagęszczarki gruntu czy koparki:

  • Używaj odpowiedniego paliwa – upewnij się, że używasz paliwa, które jest przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach i niskich temperaturach. W okresie zimowym warto skonsultować się z dostawcą paliwa lub producentem maszyny, aby wybrać właściwy rodzaj paliwa.
  • Dodawanie środka przeciw zamarzaniu – odpowiedni środek przeciw zamarzaniu dodany do paliwa może pomóc w uniknięciu problemów z jego zamarzaniem w układzie paliwowym.
  • Regularne uruchamianie i ogrzewanie silnika – jeśli nie używasz maszyny przez dłuższy czas, nie zapomnij o jej regularnym przepalaniu, czyli uruchamianiu na krótki czas. Zabieg ten pozwala na ogrzanie układu i również zapobiega problemom z zamarzaniem.
  • Monitorowanie filtrów paliwa – filtry paliwa powinny być regularnie sprawdzane i wymieniane w okresie zimowym. Zanieczyszczenia mogą łatwiej utknąć w filtrach w niskich temperaturach, co może prowadzić do problemów z przepływem paliwa i oleju.
  • Ochrona przed kondensacją – w warunkach jesienno-zimowych różnice temperatur między dniem, a nocą mogą powodować kondensację w zbiornikach paliwa, niekorzystną dla pracy układu spalinowego. Aby temu zapobiec, w miarę możliwości utrzymuj poziom paliwa w zbiorniku na odpowiednim poziomie i zabezpiecz go przed dostępem powietrza.

Jak dbać o akumulator w zimie?

Dbanie o akumulatory urządzeń budowlanych w zimie (takich jak np. przecinarki tarczowe, zagęszczarki elektryczne czy małe elektronarzędzia) jest równie istotne, co konieczność dbania o silniki spalinowe. Niskie temperatury mogą znacząco wpłynąć na wydajność i żywotność baterii, których wymiana jest aktualnie dosyć sporym kosztem. Jak więc odpowiednio zadbać o urządzenia elektroniczne?

Dbaj o temperaturę przechowywania

Staraj się przechowywać maszynę w ciepłym pomieszczeniu lub chociaż w zadaszonym miejscu, aby uniknąć ekstremalnych temperatur. Niskie temperatury mogą sprawić, że akumulator traci moc znacznie szybciej. Jeśli niemożliwe jest przechowywanie maszyny w ciepłym miejscu, rozważ izolację termiczną akumulatora. Możesz użyć specjalnych mat grzewczych lub pokrowców izolacyjnych, które pomogą utrzymać stabilną temperaturę.

Unikaj głębokiego rozładowania

Staraj się nie rozładowywać akumulatora do poziomu krytycznego, a przed długą przerwą w pracy upewnij się, że akumulator jest naładowany. Jeśli maszyny budowlane są wyposażone w monitory napięcia, monitoruj poziom baterii i nie dopuszczaj do zbyt głębokiego rozładowania.

Zimowe temperatury nie tylko przyspieszają rozładowanie, osłabiając akumulator. Mogą także pozostawić po sobie ślad w postaci długotrwałych skutków ubocznych. Należy do nich postępujące, nieodwracalne zasiarczenie, które prowadzi do trwałego uszkodzenia akumulatora, dlatego tak ważne jest jego zabezpieczenie przed niskimi temperaturami.

Odpowiednio zabezpiecz przewody

Zabezpiecz kable i złącza akumulatora przed wilgocią i korozją. Odpowiednio chronione połączenia elektryczne będą niezawodne w niskich temperaturach.

Prowadź regularne przeglądy

Regularnie przeglądaj akumulator, aby upewnić się, że nie ma widocznych uszkodzeń lub wycieków. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, koniecznie przystąp do serwisu sprzętu lub jego całkowitej wymiany.

Wybierz odpowiedni akumulator

Jeśli urządzenie regularnie pracuje w ekstremalnie zimnych warunkach, rozważ zastosowanie akumulatora o zwiększonej wydajności w niskich temperaturach. Tego typu bateria będzie droższa, niż standardowa, ale ze względu na dużą żywotność, na dłuższą metę okazuje się znacznie bardziej opłacalna.

Ogranicz różnicę temperatur

Przed rozruchem akumulatora poczekaj chwilę. Jeśli maszyna była przechowywana w zimnych warunkach, daj akumulatorowi chwilę na rozgrzanie się przed próbą rozruchu. Dzięki tej praktyce możesz zminimalizować ryzyko awarii akumulatora i przedłużyć jego żywotność w trudnych warunkach zimowych, oszczędzając na kosztach serwisu oraz wymiany.

Kontrola układu chłodzenia i smarowania

Kontrola układu chłodzenia i smarowania pojazdu (m.in. ilości oleju) jest niezwykle istotna zwłaszcza w okresie zimowym, gdy niskie temperatury i trudne warunki mogą wpłynąć zarówno na wydajność i trwałość silnika, jak i innych części do maszyn. Odpowiednia ilość oleju i paliwa, szczególnie w zimie, pozwoli zapobiec uszkodzeniom układu napędowego.

Prace budowlane kontra mróz – w jakich temperaturach pracować?

Niskie, zimowe temperatury mogą znacząco wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo prac na placu budowy, a czasem nawet całkiem je wstrzymać. Znaczna część prac (szczególnie wymagająca użycia takich materiałów jak np. beton) raczej nie może się odbyć w okresie zimowym. Gdy temperatury sięgają 0 stopni Celsjusza i mniej, zazwyczaj wykonuje się więc prace wykończeniowe i inne, wymagające działania bezpośrednio wewnątrz budynków (np. przy użyciu odpowiedniego urządzenia do betonu).

Jeżeli już decydujemy się na pracę w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca), jako pracodawcy mamy obowiązek zapewnić pracownikom pracującym na zewnątrz odzież zimową, ciepłe napoje oraz miejsce do ogrzania się. Warto również monitorować prognozy pogody i dostosowywać harmonogram tygodnia tak, aby uniknąć prac w okresach ekstremalnie niskich temperatur.

Równie ważne, również dla pracowników, jest wyżej omówione przygotowanie sprzętu do pracy w zimie. Dbałość o maszyny budowlane (np. koparki) w okresie zimowym to klucz do utrzymania efektywności prac na placu budowy. Konserwacja, odpowiednia eksploatacja, profesjonalny serwis i uwaga na szczegóły, pomogą uniknąć niepotrzebnych problemów i kosztów.

Ostatecznie dobre zarządzanie maszynami budowlanymi w zimie przyniesie korzyści zarówno w zakresie wydajności, jak i bezpieczeństwa pracy.